x
N e v a

Sıkça Sorulan Sorular

Neva Şarj

 • Elektrikli araçların şarj seviyesinin farklı olması ne anlama geliyor?

  EA şarjının seviye 1, seviye 2 ve seviye 3 olarak üç çeşidi vardır. Basitçe, seviye ne kadar yüksekse, güç çıkışı o kadar yüksektir ve aracınız da o kadar hızlı şarj olur.

 • Elektrikli aracımla ne kadar yol gidebilirim?

  Menzil kaygısı elektrikli araç sahibi olmak isteyenlerin en önemli kaygılarından biridir. Yaklaşık on yıl önce en çok satan elektrikli otomobillerde biri olan Nissan LEAF, maksimum 175 km’ye sahipti. Bugün, elektrikli araçlar için bu oran ortalama 310 km’ye çıkmıştır ve birçok yeni elektrikli aracın menzili 500 km bandına ulaşmıştır.

  Menzil kaygısının, menzildeki bu artış ve şarj altyapısındaki hızlı büyümeyle birlikte geride kalacağını varsayabiliriz.

 • Elektrikli bir arabayı şarj etmek için yaklaşık süre nedir?

  Bu şarj istasyonunun güç çıkışının AC mi yoksa DC mi olmasının yanı sıra aracınızın akü boyutuna, şarj kapasitesine, şarj cihazının hızı ve bir dizi başka durumsal faktöre bağlıdır.

 • Şarj hızınızı neler etkiler?

  Elektrikli aracınızın aküsünün büyüklüğü, şarj kabul kapasitesi, şarj istasyonunun şarj çıkışı, şarja başladığında ne kadar şarjınızın olduğu ve hava koşulları (20-25 °C ideal) şarj hızınızı etkileyen en önemli sebeplerdir.

 • Nerelerde elektrikli araç şarj yerleri var?

  Aslında arabanızı park edebileceğiniz her yer potansiyel bir şarj noktasıdır. Ancak günümüzde arabanızı şarj etmek için en popüler beş yer neresi diye sorarsanız cevabımız aşağıda sıraladığımız gibi olacaktır.

  • - Evde elektrikli araba şarj ünitesi: Evde şarj, diğer şarj noktalarına kıyasla en popüler olanıdır. Çünkü aracı evde şarj etmek, elektrikli araç sürücülerinin her gün tam şarjlı bir araçla yola çıkmalarına imkân sağlamaktadır. Ayrıca, evin elektrik tarifesiyle eşit normalde tükettikleri elektrikten bir kuruş daha fazla ödenmemektedirler.
  • - İş yerinde elektrikli araba şarjı ünitesi: Elektrikli araç sürücülerinin büyük bir kısmı arabalarını işyerinde düzenli olarak şarj etmekte ve pek çok sürücü de bunu yapabilmeyi çok istediklerini belirtmektedir. Çalışırken işinize odaklanmak ve gün bittikten sonra tekrar tam şarjlı bir araçla eve gitmek çalışanlara cazip gelmektedir. Birçok işyeri sahibi çalışan bağlılığını artırmak ve elektrikli araç kullanan müşterilerini memnun etmek için EA şarj istasyonlarını kurmaya başlamıştır.
  • - Kamu şarj istasyonları: Devletler şarj altyapısına büyük yatırımlar yaptıkları için gün geçtikçe daha fazla halka açık şarj istasyonu kurulmaktadır. Ayrıca elektrikli araç satışları arttıkça şehirlerdeki mevcut halka açık şarj istasyonlarının sayısı da hızla artacaktır.
  • - Benzin istasyonları: Evde veya iş yerinde aracınızı düzenli şarj etmek cazip geliyor, ama ya yoldaysanız ve hızlı bir doluma ihtiyacınız varsa? Birçok akaryakıt istasyonu, hızlı şarj (Seviye 3 veya DC şarjı) hizmetleri sunmaya başladı. Hızlı şarj istasyonları ile aracınızı saatler değil dakikalar içinde şarj edebilir ve kısa sürede yola geri dönebilirsiniz.
  • - Perakende satış yerleri: Birçok süpermarket, alışveriş merkezi ve büyük mağaza müşterilerine EA şarj istasyonları hizmet sunmaya başladı. Akşam yemeğinizi yerken, filminizi izlerken veya market alışverişi yaparken aracınızı bıraktığınızdan daha fazla şarjla bulduğunuzu düşünün. Her geçen gün daha fazla perakende satış yeri, artan ihtiyacı keşfediyor ve yeni müşteriler kazanmak için şarj istasyonları kurmaktadır.

 • Elektrikli aracı şarj etmenin maliyeti nedir?

  Şarj etmenin maliyeti aracınızı şarj ettiğiniz yer veya kullandığınız aracın türü dâhil olmak üzere birçok etkene bağlıdır.

  - Aracınızın aküsünün büyüklüğü şarj maliyetini arttıran öneli bir etkendir.
  - Evde şarjda sadece üretim bedelini ödediğinizden maliyet düşüktür. Ancak, halka açık istasyonlarda ilaveten bir hizmet bedeli ödediğinizden maliyet daha yüksektir.
  - Hizmet sunucular için bir DC istasyonu kurmak ve işler halde tutmak azımsanmayacak bir maliyet üstlenmelerini gerektirir. Bu nedenle DC şarj istasyonlarının tüketiciler için en yüksek şarj dolum maliyetine sahip seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

 • Elektrikli aracın benzine göre maliyeti nedir?

  Elektrikli araçları şarj etmek geleneksel bir fosil yakıtlı aracı doldurmaktan daha hesaplıdır. Şarj işlemini dışarıdan değil de daha çok evinizde yaptığınızı varsayarsak kesinlikle daha ekonomik olacaktır.

Çözüm ortaklığı ve diğer sorularınız için bize ulaşın.